touTubefbInstagram icontiktok

Нормативно-правове забезпечення

Автор: Vitalii. Posted in Документи

Як правильно оформити неповнолітнього працівника

Автор: Vitalii. Posted in Документи

З якого віку дозволено брати на роботу?
Кодекс законів про працю (КЗпП) дозволяє працювати з 16 років. Водночас існує декілька винятків.
З 15 років можна працювати, якщо на це дав згоду один із батьків або особа, яка їх замінює.

Крім того, допускається оформлення 14-річних учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не шкодить здоров’ю і не заважає навчанню. Але виключно у вільний від навчання час, наприклад на канікулах, з дозволу одного з батьків або особи, яка їх замінює.

За яких умов можуть працювати неповнолітні?
Неповнолітні особи (від 14 до 18 років) у трудових правовідносинах мають ті самі права, що й повнолітні. Водночас вони користуються низкою суттєвих пільг щодо охорони праці, робочого часу, відпусток і деяких інших умов праці.

Максимальна тривалість робочого часу
Неповнолітні можуть працювати лише скорочений робочий час:

  • 16–18 років – до 36 годин на тиждень
  • 15–16 років – до 24 годин на тиждень
  • учні 14–15 років (під час канікул) – до 24 годин на тиждень

Якщо у вас працюють учні протягом навчального року, максимальна тривалість їхнього робочого часу удвічі менша:

  • 16–18 років – до 18 годин на тиждень
  • 15–16 років – до 12 годин на тиждень
  • 14–15 років – до 12 годин на тиждень

Які види робіт заборонені для неповнолітніх
Підлітки не можуть працювати у небезпечних і шкідливих умовах, під землею, на теплових і атомних електростанціях, на нафто- і газовидобувних підприємствах та інших роботах із Переліку важких робіт і робіт зі шкідливими і небезпечними умовами праці. Їх не можна залучати до нічних (з 22:00 до 6:00), понаднормових робіт і робіт у вихідні дні.

Працівники до 18 років також не можуть переміщувати та підіймати речі вагою більше граничних норм. Крім того, вантажна робота обмежується за часом – не більше однієї третини робочого часу. Іншими словами, якщо працівник працює 7 годин на день, то вантажна робота не повинна тривати більше 2,3 години.

Як оформити трудові відносини з підлітком?
Перш за все, трудовий договір із неповнолітнім працівником укладайте лише у письмовій формі (!).

Важливо: у потенційного неповнолітнього працівника не повинно бути медичних протипоказань. Тому він має пройти медичне обстеження і надати довідку.

Такий профогляд має стати щорічною традицією – допоки працівнику не виповниться 21 рік.

Крім того, ви не можете встановлювати випробувальний термін для неповнолітніх під час приймання на роботу.

Детальніше про оформлення читайте в інфографіці.

Як нараховується заробітна плата?
Неповнолітні хоча й працюють менше, проте зарплату отримують як дорослі при повній тривалості робочого часу.

За відрядної форми оплати (за обсягом виконаної роботи) також враховуються розцінки для дорослих працівників – з доплатою за різницю між тривалістю роботи.

Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, відбувається пропорційно відпрацьованому часу або від виробітку. Підприємства можуть встановлювати учням доплати до заробітної плати.

Щорічна й додаткові відпустки
Працівники-підлітки мають щороку відпочивати не менше 31 календарного дня. Водночас можуть взяти відпустку в будь-який зручний для них час у повному обсязі без необхідності відпрацьовувати півроку безперервної роботи.
Учні й студенти також можуть брати додаткові оплачувані відпустки для складання іспитів, так само як інші працівники.

Гарантії для працевлаштування неповнолітніх
Знайти роботу без досвіду – той ще виклик, тому держава встановлює спеціальну квоту (5% працівників за попередній рік для організацій, що мають понад 20 працівників) для певних категорій працівників, включно з неповнолітніми:

  • випускники загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладів, які працевлаштовуються вперше
  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування
  • особи, яким виповнилося 15 років і які за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу

Законодавство дозволяє розірвати трудовий договір на вимогу батьків, усиновителів і піклувальників неповнолітнього, а також держорганів – якщо така робота шкодить здоров’ю працівника або порушує його інтереси.

Для роботодавців

Автор: Vitalii. Posted in Документи

Шановні роботодавці!

Центр кар’єри ДНЗ "Київське ОВПУХТРС" запрошує вас до співпраці

Наш заклад освіти готує фахівців за освітньо-професійним ступенем - кваліфікований робітник:

за освітньо-професійним ступенем - фаховий молодший бакалавр:

Підготовка молодих фахівців відбувається шляхом всебічного розвитку професійних та особистісних якостей. Постійна співпраця з роботодавцями-партнерами дає нам можливість враховувати під час навчання здобувачів освіти вимоги сучасного ринку праці.

Ми прагнемо випускати фахівців, які швидко адаптуються в мінливих умовах ринку, орієнтовані на результат, неперервний саморозвиток та готові приймати нестандартні рішення.

Якщо ви зацікавлені у співпраці, напишіть нам на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., і ми з вами зв’яжемось найближчим часом!

 

Додаткова інформація:

Як бути успішними

Автор: Vitalii. Posted in Документи

успішність

Успіх, насамперед, це:

  •  досвід і якість виконання роботи;
  •  повне розуміння себе та грамотна побудова відносин з іншими людьми;
  •  вміння діяти і працювати, а не лише мріяти.

Успіх кожного з нас залежить від зусиль, які ми докладаємо для досягнення цілей. Якщо ви хочете досягти високих результатів в обраній сфері діяльності, почніть з цих звичок вже сьогодні

Сім звичок більшості успішних людей:

  1. Брати відповідальність на себе. Якщо щось не виходить, більшість людей знаходять цьому виправдання, відмовки або звинувачують інших. Якщо ви навчитеся брати відповідальність на себе і виправляти помилки, ви досягнете успіху.
  2. Бути більш зосередженим. Якщо ви хочете досягти певної мети, вам потрібно перестати відволікатися на все зайве. Різні відволікаючі фактори забирають ваш час і не дають вам сконцентруватися на важливих речах. Перестаньте звертати увагу на те, що не має нічого спільного з вашими цілями. Приділіть увагу навчанню та професійному вдосконаленню.
  3. Боротися за те, що вам необхідно. Успішними не народжуються, а стають. Неможливо прийти до своєї мети просто тому, що так вам судилося. За все, що ви хочете отримати від життя, потрібно боротися. Будьте визначеним у своїх бажаннях і наполегливим у їх втіленні.
  4. Спілкуватися з людьми, якими ви захоплюєтеся. Спілкування з людьми, яких ви поважаєте і які є для вас прикладом, мотивує більше працювати і дозволяє краще розбиратися в професійному середовищі. Якщо ви хочете рухатися вперед, дізнавайтеся, як це зробили люди, які досягли своїх цілей.
  5. Бути дисциплінованим. Дисципліна, чіткий розпорядок дня і планування справ координують нас, допомагають витрачати час і сили тільки на досягнення цілей, а не на моменти скороминущої радості або на банальні лінощі.
  6. Щастя як пріоритет. Речі, яким ви приділяєте увагу в процесі досягнення мети, повинні бути для вас важливими і приносити відчуття щастя. Не витрачайте час на те, що виснажує вашу енергію, змушує бути вічно втомленим і злим. Станьте людиною, яка прагне щастя та успіху.
  7. Бути вдячним. Почуття подяки піднімає настрій і робить щасливим. Не забувайте, завдяки кому ви стали успішною людиною.

 

ВІСІМ ЯКОСТЕЙ, ВІД ЯКИХ ЗАЛЕЖИТЬ ВАША КАР’ЄРА

 

Як пройти співбесіду

Автор: Vitalii. Posted in Документи

співбесіда

У ДНЗ «Київське обласне вище професійне училище харчових технологій та ресторанного сервісу»  навчають перспективних робітничих професій та допомагають у працевлаштуванні.

У Центрі кар’єри ми надаємо консультації та поради, які допоможуть вдало влаштуватися на роботу з професії, яку ви опанували в закладі освіти.

Пропонуємо ознайомитися із правилами проходження співбесіди з роботодавцями.

Від успішної співбесіди, без перебільшення, залежить, чи візьмуть вас на омріяну роботу, яку зарплату запропонують і як будуть ставитись у колективі.

У середньому інтерв’ю з роботодавцем триває 40 хвилин, і за цей час важливо показати себе з вигідної сторони.

Наводимо правила, які допоможуть вам гідно пройти співбесіду.

  1. До співбесіди потрібно готуватися. Прочитайте про компанію, в яку вас запросили, відвідайте її офіційний сайт, поцікавтеся відгуками про роботодавця. Бажано відшукати колишніх чи теперішніх співробітників компанії й поцікавитися специфікою роботи, її нюансами та важливими деталями. Ретельно вивчіть вимоги до посади, на яку претендуєте, щоби ваша розповідь про себе збігалася з побажаннями роботодавця. Підготуйте декілька цікавих ідей для покращення роботи на омріяній посаді. Обізнаний кандидат створює враження серйозної людини, що ретельно підходить до кожного завдання.
  1. Подбайте про зовнішній вигляд. Одягніться охайно. Не потрібно вбирати одяг занадто яскравих кольорів. Обирайте класичний одяг нейтральних відтінків: бежевий, сірий, коричневий, синій. До речі, деякі роботодавці не люблять класичні чорний та білий кольори, вважаючи їх нудними. Кандидат, що вибрав одяг таких кольорів здається їм безініціативним.
  1. Будьте пунктуальними. Заздалегідь подивіться, де розташований офіс компанії і як ви зможете  до нього дістатися. Під час розрахунку потрібного часу врахуйте затори, можливість того, що ви заблукаєте, та деякі непередбачувані обставини. Намагайтеся приїхати на співбесіду завчасно, але не занадто рано. Приїхавши за 10-15 хвилин до зустрічі, ви матимете змогу перевести дух, зачесатися і випити склянку води. Але HR-фахівцю потрібно повідомити про свій прихід не раніше як за 3-5 хвилин до співбесіди. Таким чином ви підкреслите свою пунктуальність без натяку на надмірну передбачливість.
  1. Розкажіть про себе. Це питання від рекрутера допомогло провалити не одну співбесіду. Здавалося б, що тут важкого? Розказав біографію, переказав резюме і готово. Але насправді від вас хочуть почути зовсім іншу інформацію. Розкажіть про свої захоплення, пов’язанні з роботою, про саморозвиток, наведіть приклади досягнень у своїй професійній діяльності. Ви повинні чітко дати зрозуміти не тільки, чому ця робота потрібна вам, а й чому саме ви потрібні цій роботі.
  1. Будьте комунікабельними. Якою б сором’язливою людиною ви не були, на співбесіді потрібно випромінювати впевненість у собі. Деякі кандидати отримують відмову саме через надмірну скромність. Ця риса асоціюється у роботодавця з безініціативністю і відсутністю креативності. Тому перед входом в офіс компанії зробіть десять глибоких вдихів і поводьтесь природно. Поставте декілька питань роботодавцю. Краще підготуйте їх заздалегідь, але добре буде, якщо у вас виникнуть додаткові запитання упродовж інтерв’ю. Спеціалісти радять не запитувати про зарплатню на перших етапах співбесіди. Адже ви створите враження людини, яку цікавлять тільки гроші, а роботодавці вважають таку мотивацію недовговічною.
  1. Невербальні сигнали. Під час співбесіди за вас більше може сказати ваше тіло, тому старайтесь уникати невербальних помилок. Найбільшим фіаско вважається відведений погляд. Під час спілкування з рекрутером дивіться йому прямо в очі і чітко відповідайте на запитання. Важливо під час співбесіди посміхатись і зайняти відкриту позу. Не схрещуйте руки,  це свідчить про вашу закритість і небажання спілкуватись. Не рекомендується також торкатись до свого волосся чи обличчя, надмірно жестикулювати і вовтузитись на місці.
  1. Завершення розмови. Якщо ви дотримались всіх правил і ваша співбесіда пройшла успішно, не зіпсуйте все наприкінці. Обов’язково подякуйте за розмову. Не бійтеся дізнатись про наступні етапи співбесіди і про зворотний зв’язок.

Головна місія резюме ‒ забезпечити запрошення на співбесіду. Ваша перша співбесіда теж може пройти в онлайн-форматі. Головна перевага онлайн-співбесіди ‒ економія коштів та часу. Не потрібно вишукувати годинку-другу на дорогу і саму зустріч, також в онлайні кандидат легше впорається з хвилюванням, оскільки він знаходиться у своїй зоні комфорту. Проте пам’ятайте про невербальні засоби: звертайте увагу не тільки на слова, а й на міміку, жести, тон ваших відповідей.

Пам’ятайте, що співбесіда – це  етап, який допоможе роботодавцю і вам зрозуміти, чи підходите ви один одному.

Вдалого вам працевлаштування! Будьте впевненими у своїй фаховості!

Пошук роботи

Автор: Vitalii. Posted in Документи

пошук роб

Як правильно шукати роботу

У ДНЗ «Київське обласне вище професійне училище харчових технологій та ресторанного сервісу» ви можете отримати такі робітничі професії: Кухар, Кухар; Кондитер, Кухар; Офіціант, Офіціант; Бармен, Обвалювальник м'яса; Жилувальник м'яса та субпродуктів; Виробник м'ясних напівфабрикатів.

Всі ці професії актуальні на ринку праці. Деякі випускники вже визначилися з місцем роботи, а дехто шукає роботодавців.

Зверніть увагу на поради, як правильно шукати роботу.

Спочатку потрібно написати резюме. Треба також впорядкувати ваші акаунти в соціальних мережах, бо вони свідчать про ваші вподобання та професіоналізм. Це дозволить вам якомога якісніше підійти до пошуку.

Резюме написано, саме час максимально включити активність і задіяти всі можливі ресурси для пошуку роботи.

Найбільш поширені такі варіанти:

1. Сайти з пошуку роботи. Тут є зручні фільтри, завдяки яким ви легко зможете знайти конкретно ту вакансію, яка буде найбільше відповідатиме вашій кваліфікації.

Найпоширеніші українські сайти, присвячені пошуку роботи:

• www.work.ua 
www.robota.com.ua 
https://grc.ua/
https://jobs.ua/
www.job.lviv.ua/ 
https://ua.jooble.org/
https://www.olx.ua/uk/rabota/
https://www.trud.com/abroad/ukraine/
https://novarobota.ua/
https://www.superjob.ua/
https://obyava.ua/ru/rabota/vakansii

2. Друзі та знайомі. Це неочевидний, але дієвий метод знайти роботу. За фактом, більшість вакансій можна знайти саме через знайомих.

3. Офіційні сайти компаній. Вони пропонують пошук роботи безпосередньо «з перших рук». Це вже складніше, але при правильному підході можна без особливих проблем знайти компанії, які виставляють на своїх сайтах інформацію про вакансії.

4. Соціальні мережі. Варто тільки ввести запит «робота», як відразу знайдеться безліч груп з потрібними вакансіями.

Перелік популярних сайтів з пошуку роботи:

• Work.ua
• Rabota.ua
• jobs.ua/
• UA.Jooble.org
• OLX Trud.com
• Novarobota.ua
• Superjob.ua
• GRC.UA

Вибираємо розділ «Вакансії», «Шукати роботу», «Знайти роботу». Здійснюємо пошук за запитом (ключовими словами).

Існує навіть спеціальна соціальна мережа Linkedin де кожен може шукати роботу за абсолютно новою технологією.

5. Служба зайнятості. В Україні є налагоджена мережа з пошуку роботи, варто лише стати на облік і отримувати різні пропозиції з працевлаштування.

6. Рекрутингові агенції. Вони співпрацюють зі службами набору персоналу у компанії.

7. Газети, журнали. У спеціалізованих виданнях з оголошеннями про роботу публікують безліч вакансій. Найчастіше — для робітничих спеціальностей. Але можна знайти пропозиції і для офісних працівників.

8. Інформаційні заходи. На Днях кар’єри, ярмарках вакансій, аукціонах спеціалістів присутні представники підприємств, яким потрібні працівники.

Також пропонуємо пройти тести ''Моя кар’єра''.

Будь-який з цих способів допоможе вам знайти роботу до душі, варто тільки докласти максимум зусиль і набратися терпіння.

Більшість випускників ДНЗ «Київське обласне вище професійне училище харчових технологій та ресторанного сервісу» успішно працевлаштовані.

Підготовка за освітньо-кваліфікаційним рівнем –фаховий молодший бакалавр: